Měřítka kvality světla

TCP Náhradní teplota chromatičnosti

V zámoří se značí CCT – Corelated Color Temperature. Vyjadřuje teplý nebo chladný tón (chromatičnost) bílého světla. Určuje se jako teplota tělesa, které vydává pouze tepelné záření nejpodobnější danému zdroji.

Tón Tcp Příklad – příroda Příklad – umělé světlo
Teple bílý do 3300 K Slunce ~30 min. po východu Žárovky
Neutrálně bílý 3300–5300 K Ranní slunce Nejrozšířenější zářivky
Chladně bílý nad 5300 K Denní světlo Zářivky s denním světlem

Ra Všeobecný index podání barev

V zámoří se značí CRI – Color Rendering Index. Vyjadřuje podobnost daného světelného zdroje ve srovnání se zdrojem ideálním. Určuje se jako 100 minus průměrné zkreslení barev u osmi barevných vzorků (R1…R8).

Zdroj Ra
Levné zářivky a LED 60–70
Běžné zářivky a LED ~80
Plnospektrální zdroje 91–100
Žárovky (teplé světlo) 100
Denní světlo 100

Srovnání referenčního světla D50 se třemi druhy zářivek o teplotě chromatičnosti 5000 K. Největší barevný posun (zkreslení) nastává u Ra=70 (černé značky). Nejmenší je naopak u Ra=98 (modré značky).

Ri Speciální indexy podání barev

Poskytují podrobnější informaci o věrnosti jednotlivých barev. Prvních osm vzorků jsou málo syté barvy a s jejich pomocí se stanovuje Ra. Věrnost sytých barev vyjadřují indexy R9 až R12. Zejména index R9 (sytá červená) bývá u běžných zářivek nízký a červené předměty se v takovém světle zdají tmavší a méně barevné.

Ri Barva Ri Barva Ri Barva
R1 světle šedočervená R6 světle modrá R11 sytě zelená
R2 tmavě šedožlutá R7 světle fialová R12 sytě modrá
R3 sytě žlutozelená R8 světle červenopurpurová R13 barva pleti
R4 středně žlutozelená R9 sytě červená R14 listová zeleň
R5 světle modrozelená R10 sytě žlutá

GAI Gamut Area Index

„Index pokrytí barevného prostoru“. Vypovídá o věrnosti barev z hlediska jejich sytosti. V Japonsku se používá souběžně s Ra. Průměr hodnot Ra a GAI (značí se RaGAI) je jednou z nejlepších předpovědí jak budou lidé hodnotit věrnost barev daného světelného zdroje.

AC Index cirkadiánní účinnosti

U daného světla vyjadřuje zastoupení modré složky aktivující nervovou soustavu. Stanovuje se srovnáním obsahu aktivující složky v daném světle a v denním světle D65 při stejné osvětlenosti. Podle článku Světlo a biologické hodiny v časopise Světlo, 6/2010, str. 56–58, ISSN 1212-0812.